KPSS SINAVI SONUÇLARI

August 10, 2008

KPSS Alımları Ne Zaman Olacak?

Filed under: Kpss Bilgi — hurriyetilan @ 9:50 am

Daha önce açıklandığı üzere birden fazla kamu kurumu birden fazla şekilde memur alımı yapmaktadır. Hali hazırda askeri kurumlar, Adalet Bakanlığı ve belediyeler (zabıta memuru ve itfaiyeci) memur alımı yapmakta, tüm kamu kurumları 4/B’li alımlarına devam etmektedir. Ancak en çok merak edilen soru, en büyük alımın yapılacağı ÖSYM tercih kılavuzunun ne zaman yayınlanacağıdır.

2006 YILINDA NE OLMUŞTU?

2008 yılı tercih kılavuzunun ne zaman yayınlanacağına ilişkin olarak yapılacak bir değerlendirmede başvurulacak yıl 2006 yılıdır. Zira KPSS-B sınavları iki yılda bir yapılmaktadır ve bir önceki sınav 2006 yılında yapılmıştır.

2006 yılında Lisans mezunlarına yönelik sınav 1-2 Temmuz 2006 tarihinde yapılmış ve sonuçlar 31 Temmuz 2006 tarihinde açıklanmıştır.

2006 yılı KPSS Önlisans ve ortaöğretim sınavı ise 17 Eylül 2006 tarihinde yapılmış, sonuçlar ise 16 Ekim 2006 tarihinde açıklanmıştır.

2006 yılında, boş kadroların yer alacağı KPSS tercih kılavuzuna ilişkin ilk açıklama 20 Ekim 2006 tarihinde yapılmıştır. Açıklanan kadrolara başvurular 30 Ekim-08 Kasım 2006 tarihleri arasında alınmıştır. Sonuçlar ise 16 Kasım 2006 tarihinde açıklanmıştır.

2008 YILINDA NE OLACAK?

Yukarıdaki bilgileri günümüze uyarlayacak olursak, 2008 KPSS Önlisans ve ortaöğretim sınavı 21 Eylül’de yapılacaktır. Sonuçların açıklanması 1 ayı bulacak ve muhtemelen 21 Ekim’de açıklanacaktır.

Boş kadroların açıklanması ise 1 haftayı bulabilecek olup, 8 Kasımda başlayacaktır. 10 günlük bir başvuru süresi sonunda, tercih işlemleri 17 Kasım 2008 tarihinde sona erecektir. Sonuçlar ise yine muhtemelen Kasım ayı sonunda açıklanacaktır.

DEĞERLENDİRME

Yukarıda yapılan değerlendirme, 2006 yılı verileri üzerinden bir değerlendirme olup, kesinlik taşımamaktadır. Ancak büyük bir ihtimalle süreç bu şekilde işleyecektir. Tarihlerde çok küçük bazı değişiklikler olabilir. Bu bağlamda ÖSYM’nin KPSS tercih kılavuzunu bekleyen adayların, yukarıdaki bilgilere göre kendi durumlarını değerlendirmesinin uygun olacağını düşünüyoruz.

Bu noktada yukarıdaki değerlendirmenin sadece ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirmeler için geçerli olduğunu ancak bunun dışında da kamuya personel alındığını bir kez daha belirtmek istiyoruz. Zaten hali hazırda kamu kurumları 2008 yılı KPSS sınav sonuçlarını kullanarak personel alımı yapmaya başlamıştır. Bu konuda daha önce yayımladığımız ayrıntılı bir dosya için tıklayınız.

Leave a Comment »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: