KPSS SINAVI SONUÇLARI

August 2, 2008

Memuru Öğretmen Olarak Atamayan MEB Kaybetti

Filed under: Kpss Bilgi — hurriyetilan @ 8:57 am

 

tokmakMilli Eğitim Bakanlığının 2006 ve 2007 yıllarındaki kurumlar arası öğretmen alımına ilişkin uygulamaları binlerce öğretmen adayını mağdur etmiştir. Kamuda 657’ye tabi olarak memur, hizmetli, bekçi ya da daha farklı bir pozisyonda çalışanların KPSS puanı ile başvurusu kabul edilmemekte, başvurup da yerleşenlerin ataması yapılmamaktadır

Bakanlığın uygulamalarını şu şekilde özetleyebiliriz:

-Memur kadrosunda çalışan bir öğretmen KPSS sınavında başarılı olup atanırsa, MEB bu atamayı kişinin memur olması gerekçesiyle iptal ediyor. Halbuki Devlet Personel Başkanlığına göre muvafakat ile atamanın yapılması gerekiyor. Ama MEB Devlet Personel Başkanlığının fikirlerini ciddiye almıyor.

-Eğer kişi istifa ederse ve 6 ay yasal bekleme süresini tamamladıktan sonra KPSS aracılığıyla atanırsa, MEB atamayı yine iptal ediyor. Kişinin geçmişte yaptığı memurluğu gerekçe gösterip kişiyi yine %1’lik dilime geri gönderiyor. Oysaki, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanuna göre 6 ay bekleyen bir kişi istediği memurluğa atanabilir. Ama MEB maalesef bunu dikkate almıyor.

-MEB’in bu aykırı uygulamaları sözleşmeli öğretmenlik için de geçerli… 657 Sayılı Devlet Memurları Kanuna tabi olarak çalışan bir kişi, istifa edip ertesi gün sözleşmeli bir pozisyonda işe başlayabilir. Ama MEB bunu uygulamıyor. Çalışan memurların maalesef sözleşmeli öğretmenliğe de başvuru hakkı yok.

Birçok aday bu hukuka aykırı uygulamaların 2008 yılında sona ereceğini beklerken maalesef MEB, 2008-1 atamasında kapılarını çalışan memurlara tamamen kapatmıştır. Yani MEB memur olmayı bir suç sayıyor. Öyle bir suç ki cezasının ne zaman biteceği bile belli değil. MEB artık bir çok bilgiyi kurumlardan online olarak aldığı ve elektronik ortamda başvuruyu kabul ettiği için memur olanlar artık başvuru dahi yapamamaktadır.

Neyse ki ülkemizde yanlışları düzelten Kurumlar da var. İşte, Rize İdare Mahkemesinin kararı. Mahkeme KPSS ile ataması yapılan öğretmen adayını haklı buluyor ve MEB’in bu uygulamalarının hukuka aykırı olduğuna karar veriyor.

Leave a Comment »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: