KPSS SINAVI SONUÇLARI

July 17, 2008

Mülakatta Elenen Aday Ne Yapmalı?

Filed under: Kpss Bilgi — hurriyetilan @ 4:42 pm

Kamuya personel alımında birden fazla yol bulunmaktadır. ÖSYM aracılığı ile yürütülen KPSS tercih işlemi bunlardan sadece birisidir. KPSS-A kadrolarına, işçi kadrolarına, Adalet Bakanlığı kadrolarına, mahalli idarelere ve silahlı kuvvetlere memur alımlarında ise genel sınava ek olarak ayrıca sözlü sınav (mülakat) uygulanmaktadır. Yazılıda dereceye giren bazı adaylar sözlü sınavdan dolayı elenebilmektedir. Peki elenen aday ne yapmalıdır?

ZAMAN AŞIMI SÜRESİ

Öncelikle şu hususu belirtmek gerekmektedir. Uygulanan bir idari işleme karşı 60 gün içinde dava açılmalıdır. Bu süre geçirilmemelidir. Örneğin sözlü sınav yapılmış ve sınav sonuç listesi 7/01/2008´de açıklanmış ise 60 gün içinde yani 07/03/2008 tarihine kadar, idare mahkemesi nezdinde dava açılmalıdır.

BİLGİ VE BELGE TEMİNİ

Sözlü sınavda elenen adayın, sınavına katıldığı kamu kurumuna yazılı ve mail olarak başvurması ve bazı bilgi ve belgeleri istemesi geremektedir. Her kamu kurumunun internet sitesi vardır. Bu internet sitesinde bilgi edinme birimi bulunur. Bu bölümlerden başvuru yapılması mümkündür.

İDARİ DAVA AÇMA

Sözlü sınav bir idari işlemdir ve idari işlemlerin iptali için 60 gün içinde idare mahkemesi nezdinde dava açılmalıdır.

DAVA DİLEKÇESİNDE NELER YER ALMALIDIR?

Danıştay´ın sözlü sınavlardaki kararları artık standart hale gelmiştir. Danıştay,
1- Sözlü sınavın, yazılı sınavın nesnel sonuçlarını etkisiz kılan bir sınav türü olduğunu ve
2- Sözlü sınavın, idari yargı denetimini sınırlandırdığını,
belirtmiştir.

Bu iki gerekçe dava dilekçesinde yer almalıdır. Ayrıca, Ankara 6. İdare Mahkemesinin, Sağlık Bakanlığı Müfettiş Yardımcılığı mülakat sınavının ve mülakat sonucu yapılan atama işlemlerinin yürütmesini durdurulmasına ilişkin karar örnek olarak verilmelidir. Sözkonusu kararda mahkeme, kurumların yapacağı mülakat sınavlarının sesli ve görüntülü cihazlarla kayıt altına alarak mahkemelere ibraz edebileceğine işaret etmiştir. Böyle bir tespit yapılmamış ise bu husus mahkemeye bildirilmelidir.

SÖZLÜ SINAVIN İPTALİ HANGİ HALDE MÜMKÜN OLUR?

KPSS´de veya yazılıda iyi bir derece almış olmasına rağmen sözlü sınavda elenen bir adayın açacağı bir davayı kazanması mümkündür. Bu kişilerin sadece iyi bir dava dilekçesi hazırlamaları yeterlidir.

KPSS-A kadrolarına, işçi kadrolarına, Adalet Bakanlığı kadrolarına, mahalli idarelere ve silahlı kuvvetlere memur alımında uygulanan sözlü sınav (mülakat) mağdurlarının haklarını aramaları en doğru yöntemdir.

Advertisements

Leave a Comment »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: